BLOG

Evi yenilemek, daha iyi bir yerde yaşamak her insanın en büyük hayallerinden biridir. Bu hayali gerçekleştirmek için hepimiz ev dekorasyonu ile ilgili araştırmalar yapar, evimizi nasıl daha iyi bir hale getirebiliriz düşüncesiyle ilginç örnekler inceleriz. Biz de Cadde Yapı ekibi olarak bu içeriğimizde sizler için iç mimarlarımızdan aldığımız önerileri derledik. Ev yenileme fikirleri başlığı altında oluşturduğumuz bu yazımızda uçuk kaçık öneriler vermek yerine sizlerin de uygun fiyata yapabileceğiniz çalışmalara yer verdik. Umarız sizler için ilham verici, evinizi değiştirici bir içerik olur.

1- İşe Duvarlarınızı Renklendirerek Başlayın

Ev yenileme işlemlerine duvarlarınızı renklendirerek başlayabilirsiniz. Duvarların ev dekorasyonunuzu belirleyici özelliği olduğundan seçeceğiniz boya renkleri diğer ev tadilatı ihtiyaçlarınız için de size yardımcı olacaktır. Eğer minimalist tarzda bir ev düşünüyorsanız, buz beyazı, lületaşı, deniz kabuğu, melankoli rengi gibi renkler düşünürken evinizde farklı bir atmosfer oluşturmak istiyorsanız lila rengi, antrasit rengi gibi farklı boya badana renklerini de deneyimleyebilirsiniz.

2- Zeminleri Değiştirmek Ev Yenileme için Önemli Adımlardan

Duvarlarımızı renklendirmenin ardından zeminlerimizi düzenlemeye geçebiliriz. Evimizin zeminini parkelerini veya fayanslarını uyumlu bir şekilde seçerek ev yenileme çalışmalarımıza devam edebiliriz. Bu seçim sırasında tarz olarak birbirinden bağımsız zeminleri tercih etmemeye özen göstermeliyiz. Eğer sade tarzda bir parke seçiyorsak odalarımızın devamında da aynı tarzı koruyacak fayanslar ile ilerlemeliyiz. Bu nedenle ev dekorasyonunun tek bir akıl tarafından dizayn edilmesi büyük önem taşımaktadır. Eğer ortak bir karar verilecekse bu uyum kesinlikle es geçilmemelidir. Bizlerin evlerde yapılan dekorasyon yanlışları içerisinde en çok gördüğümüz bu uyumsuz tercihlerdir.

3- Dolaplar ile Evinizi Yenileyin

Evinizin duruşunu belirleyen etmenlerden biri de hiç şüphesiz dolaplardır. Dolapların, portmantoların evdeki duruşu genel havayı son derece önemli bir şekilde etkileyecektir. Eğer duvar renginizi belirlediyseniz ve zemininizi de hazırlamışsanız dolap yenileme çalışmalarına başlayabilirsiniz. Dolaplarınızı öncesinde yaptığınız duvar renklerine, parkelere ve fayanslara uydurmak zorundasınız. Bizim Cadde Yapı ekibi olarak tavsiyemiz ise lake dolapların çok daha iyi bir biçimde kullanılması yönünde olacaktır.

4- Farklı Alçıpan Çalışmaları Yapabilirsiniz

Alçıpan, evi şekillendirmek için yüzlerce örnek barındıran çalışma gruplarından biridir. Alçıpan bazen tavanlarda bazen de niş gibi çalışmalarda kullanılarak evinize düzgün bir görünüm vermenize ön ayak olabilmektedir. Siz de kendi evinizi doğru şekilde analiz ederek nerelerde alçıpan çalışmaları yapacağınızı belirleyebilirsiniz.

5- Kapılar Mutluluğa Açılmalı

Kapıların varlığı evi rahatlatan etmenlerden biridir. İyi bir biçimde kapıların dizayn edilmesi, iyi renklerin seçilmesi ve doğru modellerin kullanılması evin güzelliğini belirler. Kapılar da yine diğer ev yenileme işlemleri gibi fayans, parke ve duvar renkleri ile uyumlu olmalıdır. Türkiye’de genellikle amerikan kapılar tercih edilmektedir. Amerikan kapılar hem şık durmakta hem de birçok ev eşyası ile kolayca uyum sağlayabilen zarifliktedir.

6- Kapaklara ve Kapı Kollarına Önem Verin

Dolap kapakları genel ev tasarımını doğrudan etkiler. Kapı kolları da aynı dolap kapakları gibi ufak detaylar olsa da ev düzenleme yapılırken es geçilmemesi gereken çalışmalardır. Özellikle evinizin dekorasyonuna önem veriyorsanız konsepti bozmayacak kapaklar seçmeniz, kapı kolları tercih etmeniz faydalı olacaktır.

7- Farklı Renkler Kullanmak Duyguları Güçlendirir

Evinizin farklı bölümlerinde farklı renkler kullanmak evin dekorasyon gücünü arttıracaktır. Dekoratif çalışmaları güzel bir biçimde yapılan evler böyle farklı renkleri güzel bir biçimde uygulayan ortamlardır. Örneğin kum beji rengi ile birlikte muhteşem bir uyum içerisinde çalışan somon rengi evi harika bir hale getirebilir. Bebek mavisi rengi ile birlikte çalışan lületaşı rengi de aynı düzlemde incelenmesi gereken çalışmalar olmaktadır.

8- Orta Kısım Boş Bırakılabilir

Ev dekorasyonu dizayn edilirken her daim orta kısım boş bırakılmalıdır. Evin merkezi ferah olmalı, ev eşyalarından arındırılarak çalışmalar yapılmalıdır. Bu evlerde ortamın ferahlığını gideren asma tavan uygulamaları ve asma tavan çalışmaları hoş olabilir. Bunun için evin ortasını boşaltırken tavanları da doğru şekilde dizayn etmelisiniz.

9- Balkon Geçişlerine Önem Verin

Ev düzenleme çalışmaları yaparken balkon geçişleri kesinlikle atlanmamalıdır. Balkonlar doğru şekilde dizayn edilirken evin genel yapısı göz önünde bulundurularak cam balkon çalışmaları yapılmalıdır.

10- 3 Boyutlu Epoksi Kaplama Gibi Çalışmalar Düşünebilirsiniz

3 boyutlu epoksi zemin kaplama çalışmaları her ev sahibinin rüyasını süsler. Muhteşem görselleri zeminlere uygulamak muhteşem sonuçlar vermektedir. Özellikle zemindeki görselin iyi seçilmesi evinizi bambaşka bir hale getirecek çalışmalar arasında yer almaktadır.

11- Efekt Boya Uygulamalarını Düşünebilirsiniz

Efekt boya uygulamaları, evinizin atmosferini hiç hayal etmediğiniz gibi değiştirebilir. İtalyan boya, sedef boya gibi çalışmalar hem evinizi şık gösterir hem de kombinlemesi çok daha kolay olur.

Bu içeriğimizde sizlere ev yenileme fikirleri ve beraberinde ev tadilatı ile ilgili bilgiler vermeye çalıştık. 11 güzel öneri ile ufkunuzu açmaya gayret ettik. Umarız sizler için faydalı olmuştur. Siz de kendi eviniz için merak ettiğiniz durumları bize iletebilir, dilediğiniz an iç mimarlarımız ile irtibat kurabilirsiniz. Evinizi güzelleştirmek için biz hazırız.

Bir Cevap Yazın