BLOG

Kalbe giden yol mideden geçerken mideye giden yol mutfaktan başlar. Mutlu ve güzel bir evin formülü olan güzel mutfaklar aslında salondan çok vakit geçirdiğimiz, günlük 3 öğün yemek yemek için saatlerce oturduğumuz ve sürekli gir çık yaptığımız için evin en kullanışlı ve en verimli olması gereken odasıdır. Özellikle bayanların vakitlerini harcayacağı mutfaklar sadece işlev bakımından değil göze hitap etmesi bakımından da çok önemlidir. Ailemizle beraber yiyeceğimiz akşam yemeğini lezzetli yapabilmek için yemek yaparken keyifli vakit geçirmeli ve rahat olmalıyız. Bu sebeplerden mutfak ev dekorasyonunda birinci sırada yer alıyor ve bir hayli önem arz ediyor.

Mutfak dekorasyonunda dikkat etmemiz gereken birçok önemli nokta var bunlar en küçük çekmece kulpundan mutfağın tüm odalarla olan uyumuna kadar uzanabiliyor. Bu yazımızda sizlere kapsamlı bir mutfak tadilatı ve mutfak dekorasyonunu birçok görsel örnekle göstereceğiz umarız sizlere faydalı olur ve fikir verir.

Bütçenizi ve Tasarım Planınızı Belirleyin

Mutfağınızı dekor etmeden yada herhangi bir şey seçmeden önce ayırabileceğiniz bütçeyi ve mutfağınızda görmek istediklerinizi belirleyin.  Mutfağınızın içine girin ve hayal gücünüzü çalıştırın. Nasıl bir renk istersiniz kontrast oluşturan renkler ile bir kombin mi yoksa uyumlu renkler ile bir tasarım mı? Masa olmalı mı nerede  olmalı? Tüm hayal gücünüzü konuşturun ve evinizin konseptine uygun hayalinizdeki mutfağı belirleyin. Bunları yaparken mutfak dekorasyonunda sizlere büyük kolaylıklar sağlayacak küçük tasarımlara da göz atmayı unutmayın.

Küçük Olup Büyük Kolaylıklar Sağlayan Tasarımlara Göz Atın

Mutfağınızda yapabileceğiniz küçük uygulamalar büyük kolaylıklar sağlayabilir. Köşe dolapları silindir şeklinde yapmak yada köşe çekmeceleri birleşik yapmak sizlere çok büyük iyilik yapabilir. Kahve makinanızı mikrodalga fırınınızı saklayabileceğiniz dekoratif bir kapak sizlere görünüm açısından güzel tasarımlar sağlayabilir. Baharatları saklayabileceğiniz ve bir arada toplayabileceğiniz bir baharatlık bir ömür sizi dertten kurtarabilir. Evinizi tadilata sokmadan önce bunları değerlendirmenizi rica ederiz.

Yenilemeden Önce Tadilata Gidin

Dolaplar ve döşemelerden daha doğrusu her şeyden önce tesisat. Su tesisatı dekorasyona özel elektrik tesisatı ve boruları yenileyin. Hala eski paslı boruları ve bataryaları mı kullanıyorsunuz umarız kullanmaya devam etmezsiniz. En güzel şekilde dekor ettiğiniz mutfağınızın su basmasını yada bir süre sonra duvarınızda koca bir delik olmasını istemezsiniz. Her şeyden önce tesisatları usta bir tesisatçıya gösterin ve güvenilir olduğundan emin olur gerekiyorsa baştan sona yenileyin.

Duvarlarda ve Sıvada yapabileceklerinizi Değerlendirin

Mutfağınız küçük olabilir ama eğer uygun şartlar varsa çok daha büyütebilirsiniz. Evdeki bir duvarı yıkmak kulağa kötü bir fikir gibi gelebilir yalnız salon ile birleştirilen mutfaklar çok cazip ve ilgi çekici mutfaklara dönüşebiliyor. Sizde evinizde neler yapabileceğinizi değerlendirin. Duvarların, girişlerin yerini değiştirmek ve sıva kaplama ile tasarımlar elde etmek çok farklı bir görünüm elde etmenizi sağlayacaktır.

Zemin Kaplamasını Değiştirin

Gir çık mekanlar olan mutfakların zamanla zemini aşınır yada çatlamalara sebebiyet verebilir. Bunun için dayanıklı malzeme seçmelisiniz ama sadece dayanıklı olması yetmez. Klasik parke ve fayans kaplaması artık modası geçmiş bir tasarım. Mutfak dekorasyonunda kullanabileceğiniz binlerce tasarım çalışması mevcut. Eminim ki sizde bir restorana gidip zemindeki tasarımı beğenmişsinizdir. Neden evinizde olmasın ki ?Mutfağınızın zemin kaplaması için kauçuk, epoksi, granit, ahşap, laminat parke vb. malzemeler kullanılabilirsiniz.

Dolaplarda ve Kulplarda Farklı Tasarımlar Elde Edin

Güzellikler ayrıntılarda gizlidir. Çekmece kulpları ve dolap sapları bu güzellikleri sağlayan detaylardır. İnanın ki klasik bir kulp yerine dolaplarınızın rengine zıt ve şık bir tasarım her şeyi baştan sona değiştirebilir. Ayrıca sizin sürekli kullanacağınız kulpların dayanıklı ve eli tahriş etmemesi gerekir. Güzel mutfağınıza girdiğiniz zaman yemek yaparken çekmeceyi her çektiğinizde aynı zamanda işkence çekmeyi de istemezsiniz.

Duvar Boyasını ve Kaplamalarında Yeniliğe Gidin

Duvarlar, evin dizaynında en çok düşündüren kısım. Mutfak dekorasyonunda da sizi en çok düşündüren kısım. Duvarların rengini dolaplarınıza uyumlu renkler yapabilir yada dolaplar ile zıt ve kontrast renkler kullanarak tasarımda canlılığı sağlayabilirsiniz. Duvarlarda sadelik görmek istiyorsanız tek bir renge boyamanızı süslü bir mutfak istiyorsanız duvar kaplaması kullanmanızı öneriyoruz. Ancak kaplamaların kalitesini ve uygunluğunu iyi belirlemeniz çok önemli aksi halde ilerde patlama ve şişme yapabilir. Ayrıca duvarınızın yarı kısmını desenli fayanslarla kaplayabilirsiniz.  Karar verme aşamasında aşağıda ki görsel örnekler sizlere yardımcı olabilir.

Mutfağınızı Aydınlatmanın Bin Bir Türlü Yolu Var

Mutfak tasarımında kullanılan ışıklandırma çok önemlidir. Karanlık ve basık bir ortamda bırakın güzel yemekler yapmayı kimse bulunmak bile istemez. Aşağıdaki gösrselde gösterildiği gibi arkanızdan gelen yanlış ışıklandırma sizin yaptığınız işi gölgede bırakıp görmenizi engelleyebilir. Dolayısıyla mutfakta kazalara sebebiyet verebilir. Tezgah üstü spot ışıklar, ledli tavan, yemek masasının üstüne tavandan indirilen ışıklandırmalar hem deklarasyona katkı sağlarken güzel ferah bir ortam sağlamaya yardımcı olur

Mutfak dekorasyonu her şeyi ile bir bütünlük oluşturacak şekilde tasarlanmalıdır. Salon ve koridor ile uyumu gibi, içerideki konseptin eşyalar ile uyumu gibi her şey birbirini tamamlamalı. Kullandığınız ışıklandırma ve mutfak tezgahı aynı konseptte olmalıdır. Sizlere hayalinizdeki mutfağı bulmada yardımcı olacak ve fikir verecek görselleri inceleyebilir sizde evinize ve gönlünüze uygun mutfağı baştan sona dekore edebilirsiniz.

 

Bir Cevap Yazın